Kodėl susidaro pelėsis?

Rgs - 02
2017

Kodėl susidaro pelėsis?

Užsienio sveikatos specialistai teigia, kad pelėsiams yra reikalingas vanduo tam, kad augtų[1]. A. Lugauskas pastebi, kad šie mikromicetai auga padidėjus drėgmei, o trūkstant vandens jei pereina į ramybės būseną. Taip pat jis pastebi, kad daugumai pelėsinių grybų palanki dauginimosi temperatūra yra tokia pati, kokioje gyvena žmogus[2]. Grybai kvėpuoja kaip augalai – visu savo kūno paviršiumi įsiurbia maistingąsias medžiagas (nors negali nesugeria nei saulės energijos, nei angliarūgštės – jie neatlieka fotosintezės). Aptariant pelėsių mitybą, jie ,  kaip ir gyvūnai, jie naudoja gyvas organines medžiagas. Tačiau skirtingai, nei gyvūnai, maitinasi jie nejudėdami. O dauginasi jie lytiškai.

Pažymėtina , kad patalpose būna aptinkama pakankama temperatūra pelėsio dauginimuisi. Kadangi patalpose gyvena žmonės, pelėsiniams grybams sudaromas pakankamai geros fotosintezės sąlygos. Pelėsių mitybai puikiai tinka įvairios dulkės, statybinės medžiagos. Todėl patalpose pelėsiams pakanka tik perteklinės drėgmės sankaupos ant statybinių medžiagų paviršių ilgesnį laiko tarpą.

Vandens perteklius ant paviršių gali patekti įvairiais būdais:

  • prisikaupus vandeniui, kaip skysčiui;
  • kondensuojantis ore esantiems garams į skystą būseną;

Pagal 2009 m. gruodžio 29 d. patvirtintą higienos normos HN 42:2009 “Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas” 8 punkto 1 lentelę santykinė oro drėgmė turėtų būti 35-60 %. Besikaupiant didesnei santykinei drėgmei, šąlant stiklui, gumai ir plastikui, rasoja plastikiniai langai.

Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad pelėsiams daugintis, užaugti į matomą kūną yra reikalingas tam tikras laiko tarpas – skirtingoms pelėsio pelėsio rūšims yra reikalingas skirtingas laiko tarpas dauginimuisi.

Taigi, pagrindinė pelėsio atsiradimo priežastis yra pastovus drėgmės užsilaikymas. Be to, yra būtina optimali pelėsinių grybų dauginimosi temperatūra, tinkamas oras, medžiagos mitybai.  Todėl pelėsiniai grybai patalpų viduje susidaro ant tų paviršių, ant kurių kondensuojasi, kaupiasi drėgmė. O per didelė medžiagos paviršiaus drėgmė sudaro palankias sąlygas veistis pelėsiui.

 

Straipsnio šaltiniai:

[1] Minnesota Department of Health. Keeping your home free from mold and moisture problems. St Paul 2017. [interaktyvu]. [žiūrėta 2017-12-01 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.health.state.mn.us/divs/eh/indoorair/mold/moldbrochure.pdf>.

[2] Lugauskas A., Mikromicetų išplitimas ir jų veiklos reguliavimo galimybės. 2007

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *